Publisert: 20.03.2007. Oppdatert: 05.10.2007.
Strengere branntekniske krav til stoppede møbler og madrasser kan bidra til å spare fem til sju menneskeliv per år. Norsk brannvernforening krever nå handling fra myndighetene.
- Vi mener at det må settes strengere krav til branntekniske testmetoder for stoppede møbler og madrassers antennelighet. Dagens testmetoder gjenspeiler ikke virkeligheten ved et brannforløp, sier adm. direktør Dagfinn Kalheim i Norsk brannvernforening.
I Norge er det forskrift om antennelighet av madrasser og stoppede møbler som setter de branntekniske kravene til møbler og madrasser. Forskriften tar kun hensyn til om møbelet eller madrassen lar seg antenne av en sigarettglo.
- At materialet i et møbel eller en madrass motstår antenning fra en glødende sigarett, betyr ikke dermed at materialet har tilfredsstillende branntekniske egenskaper, påpeker Kalheim.
Norsk brannvernforening mener det er på høy tid at Norge innefører krav om flammetest for stoppede møbler og madrasser. Videre må det settes kriterier for hva som aksepteres av avgitt energimengde i møbler og madrasser om de skulle ta fyr.
- Storbritannia innførte krav om flammetesting allerede i 1988 og vi vet at dette har gitt gevinst både i form av sparte menneskeliv og reduserte tap av materielle verdier, opplyser Kalheim.
Han får støtte for sitt syn i en fersk rapport fra SINTEF NBL as. I rapporten som er bestilt av Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap, konkluderes det med at antall boligbranner og omkomne i brann kan reduseres med minst 10 prosent, dersom det innføres strengere branntekniske krav til stoppede møbler og madrasser.
- Med utgangspunkt i denne og andre forskningsrapporter, samt positive erfaringer fra Storbritannia, kan jeg ikke se at myndighetene nå har noen fornuftige grunner til å la være å skjerpe kravene, poengterer Kalheim.
Brannsikkerhet i havner og opplag beregnet for småbåter (temaveiledning)
Veiledning til forskrift om byggesak
Brannsikkerhet på campingplasser, i arbeids- og teltleire (temaveiledning)