Norske handlesentre slurver med lovpålagte brannsikringstiltak. Rot og fysiske hinder i rømningsveier samt mangelfull skilting er blant alvorlige feil og mangler som Norsk brannvernforening har avdekket gjennom en stikkprøvekontroll.
Kun 48 prosent av omkomne i boligbranner de siste fem årene hadde røykvarsler montert i boligen. Lørdag 1. desember er Røykvarslerens dag med tid for bytte av batteri og testing. Røykvarslerens dag markerer også starten på kampanjen Aksjon boligbrann.
Hvert år skjer det ulykker med personskader og tap av materielle verdier i kommunale bygninger. Med relativt enkle tiltak kunne mange ulykker vært unngått, og kostnader ved skader på liv, helse, miljø og materielle verdier spart. Pengene kunne i stedet vært brukt til forebyggende tiltak og dermed økt sikkerhet for brukerne av kommunale bygg.
Norsk brannvernforening forventer at myndighetene innfører strengere krav til branntekniske testmetoder for stoppede møbler og madrasser. I tillegg må det settes akseptkriterier for avgitt energimengde i møbler og madrasser om de skulle ta fyr.
65 personer har mistet livet i branner her i landet hittil i år. Tallet på omkomne i brann er dermed høyere enn hele fjoråret, da 64 mennesker omkom. Norsk brannvernforening frykter at årets dødsbrannstatistikk kan bli den verste på 21 år.
Norge hadde større økonomiske tap etter branner enn sine nordiske naboland i perioden 2002- 2004. Det viser statistikk fra FN. Når det gjelder omkomne i brann, kommer Norge derimot bedre ut enn Sverige, Danmark og Finland.
I år er det en dyster utvikling når det gjelder antall døde i brann. Så langt i 2007 har 57 personer omkommet. Dette er ti flere enn på samme tidspunkt i fjor.
I følge NFPA (National Fire Protection Association) vil man spare så mange som 900 liv pr. år, bare i USA, om man vedtar en lov som innebærer at sigarettene blir selvslukkende. DSB anslår at 1 av 4 branndøde her til lands, er som en følge av sigarettrøyking.
Rundt om i landet ser vi gode eksempler på interkommunale samarbeidsmodeller, ikke minst når det gjelder brannvesen. I Lom kommune øverst i Gudbrandsdalen ser de også verdien av å samarbeide på tvers av etatene i kommunen. Dette samarbeidet gir ekstra trygghet for de som er mest utsatt i tilfelle brann; de pleie- og omsorgstrengende.
Ni av ti overspenningsvern som selges i Norge fungerer ikke. Noen kan til og med bidra til å starte brann. Dette viser funn og beregninger gjort av Gjensidige.
9 av 10 nordmenn har ikke hatt noen form for brannøvelse i sin egen bolig. Bare 1 av 3 har snakket med familien sin om hva man skal gjøre hvis det begynner å brenne. - Skremmende tall, synes Norsk brannvernforening og If.
Norsk brannvernforening advarer sterkt mot et system for strømprising som stimulerer til bruk av vaskemaskiner, tørketromler og oppvaskmaskiner om natten. Denne type utstyr har vært kilde til over 250 boligbranner de siste fem årene.
Norsk brannvernforening frykter at årets dødsbrannstatistikk kan bli den verste på 28 år. Fram til utgangen av juli var det registrert 52 omkomne i brann her i landet. Det er en økning på 25 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
Sveio omsorgssenter i Hordaland har slurvet med brannsikkerheten i flere år. Det viser tilsynsrapporter fra brannvesenet som Norsk brannvernforening har gjennomgått. Natt til lørdag 9. juni ble omsorgssenteret herjet av en voldsom brann som medførte at to eldre kvinner mistet livet.
Hvordan ser beredskapen ut i din kommune? Står den i rimelig forhold til det aktuelle risikobildet? Dimensjonering av brannvesenet i den enkelte kommune er kommunestyrenes ansvar. Dette er beskrevet nærmere i forskrift om organisering og dimensjonering av brannvesen, også kalt dimensjoneringsforskriften.
Dombås Hotell har hatt dårlig brannsikkerhet med alvorlige feil og mangler gjennom flere år. Det viser tilsynsrapporter fra brannvesenet som Norsk brannvernforening har gjennomgått.
Brannvesenet rykker i snitt ut til fem kirkebranner i året. Kirkebranner ødelegger store økonomiske og kulturelle verdier. Lokalsamfunn opplever stor sorg når de mister en kirke i en brann.
Ett av fire borettslag har hatt brann eller branntilløp de siste fem årene. Mange borettslag mangler likevel både planer og tiltak som ivaretar beboernes sikkerhet i forhold til brann og andre ulykker. Det viser en fersk spørreundersøkelse utført av Norsk brannvernforening og tidsskriftet Brann & Sikkerhet.
Strengere branntekniske krav til stoppede møbler og madrasser kan bidra til å spare fem til sju menneskeliv per år. Norsk brannvernforening krever nå handling fra myndighetene.
190 skoler i Norge har opplevd påsatt brann i løpet av det siste året. Det viser en undersøkelse Norsk brannvernforening og Vesta Forsikring har utført blant 63 prosent av landets vel 3 500 skoler.
Det har kommet meldinger fra publikum om at telefon- og dørselgere selger ”brannklistremerker” som er anbefalt av blant andre Norsk brannvernforening. - Ikke la dere lure av pågående selgere. Klistremerkene har liten verdi, sier administrerende direktør Dagfinn Kalheim.
Nye energikrav til nybygg er på plass fra 1. februar 2007. Disse innebærer en skjerping i forhold til dagens krav på cirka 25 prosent. Dette er et viktig miljø- og klimapolitisk tiltak, og det er også privatøkonomisk lønnsomt. En konsekvens som kanskje ikke er så tilsiktet fra regjeringens side, men like fullt svært gledelig, er at en del av disse tiltakene kan regnes som gode passive brannvernstiltak. Med andre ord; de vil bidra til at det blir færre branner!
Hele 30 000 norske hytter mangler røykvarsler. I tillegg er det mange hytteeiere som ikke har byttet batteri i røykvarsleren på over ett år. Dette viser en ny undersøkelse gjennomført av Opinion for Norsk brannvernforening og Vesta Forsikring.
Forskrift om brann- forebyggende tiltak og tilsyn med veiledning
Plassering av containere og avfallsbeholdere (temaveiledning)
Nytt elevhefte for mellomtrinnet i grunnskolen